Kolonoskopie i gastroskopie jsou metody sloužící k vyšetření zažívacího ústrojí při podezření na jejich onemocnění. Přístroj, který se při vyšetření používá, se nazývá endoskop (tenká ohebná trubice s optikou).

Kolonoskopie

Je vyšetření dolní částí trávicí soustavy. Možnosti diagnostické a léčebné jsou u tohoto vyšetření velmi závislé na stupni přípravy, tedy vyprázdnění střeva čistícím roztokem a tím zlepšení přehlednosti střeva pro endoskopujícího lékaře.

Příprava na vyšetření

Některá pracoviště mohou mýt požadavky na doplňková vyšetření. Nejčastěji odběry krve (zajistíme jejich provedení v naší ordinaci) a případně i na ultrazvuk břicha (zajistíme doporučení ke specialistovi). Informovaný souhlas se podepisuje před samotným vyšetřením v ambulanci gastroenterologa.

Vyprázdnění před vyšetřením

Velmi důležité je načasování užití čistícího roztoku. Souběžně se pijí i čiré tekutiny (vypít alespoň 2 dcl každou hodinu, nevhodné jsou ale mléko, alkohol apod.). Jen tak lze dosáhnout ideálního vyčištění tlustého střeva.

Čistící roztok je nezbytné pro správný účinek dopít minimálně 4-5 hodin před vyšetřením. Záleží tedy na času kolonoskopie, podle toho se prázdnící roztok pije.

Užití prázdnícího roztoku

  • kolonoskopie bude mezi 7-11:00 (= dopoledne): 1. dávka v 16:00 a 2. dávka ve 23:00 hodin den před kolonoskopie
  • kolonoskopie bude mezi 11-16:00 (= odpoledne): 1. dávka v 19:00 den před vyšetřením a 2.dávka v den vyšetření v 6:00

Samozřejmě velmi záleží na užívaném čistícím roztoku, jeho příbalové informaci a případně na doporučení předepisujícího lékaře.

Dieta před kolonoskopií

Co jíst a jaké léky užívat ve dnech předcházejících kolonoskopii?

Týden předem.  Vysadit léky s obsahem železa, domluvit se s ošetřujícím lékařem ohledem léků ovlivňujících srážení krve (kdy vysadit, kdy navrátit, co užívat v mezidobí).

3-5 dnů před. Nejlépe bezzbytková strava (nevhodná jsou semínka, slupky – celozrnné pečivo, mák, meloun, jahody, luštěniny…).

2 dnů předem. Ideálně již jen tekutá strava (vhodné jsou polévky, vývary…).

Den před vyšetřením. Již nejíst (možno lehce posnídat), pít pouze průhledné tekutiny (nevhodné je tedy mléko) + zahájit užívání prázdnícího prostředku – viz výše.

V den vyšetření. Nejíst ani nepít, k vyšetření je vhodné zajistit si doprovod (vzhledem k podaným lékům jistě není možné následně řídit motorová vozidla). Chronické ranní léky, nejčastěji léky na tlak, lze užít (v případě nejasností se poraďte s lékařem předem).

Gastroskopie

Gastroskopie je endoskopické vyšetření horní části trávicí soustavy. Příprava na toto vyšetření je o něco jednodušší než na kolonoskopii. Ale pro dobrý výsledek vyšetření je neméně důležitá.

Dieta před gastroskopií

Před gastroskopií je 6-8 hodin vhodné nejíst, nepít a nekouřit. Pro lepší snášení vyšetření se podává lokální anestezie (znecitlivění) až různý stupeň analgosedace (uspání).

Avšak i po tomto vyšetření platí zákaz řízení motorových vozidel a tím pádem je vhodné si na vyšetření zajistit dopravy.